اداره مطالعات و پژوهش شهرداری رشت

                                         به پورتال اطلاع رسانی مدیریت نوسازی و تحول اداری شهرداری رشت خوش آمدید               سالِ 1398سالِ رونق تولید

دوشنبه 1398/2/2 ساعت 17:55

اخبار

دکتر نصرتی در جلسه عمومی اتاق شکوفایی شهر رشت: تولید روزانه هزار تن آسفالت بدون ایجاد بدهی/ از پیگیری های مستمر برای زباله سوز تا تاکید بر خرید پساب تضمینی و راه اندازی تراموا   [ + | - ]

دکتر نصرتی در جلسه عمومی اتاق شکوفایی شهر رشت: تولید روزانه هزار تن آسفالت بدون ایجاد بدهی/ از پیگیری های مستمر برای زباله سوز تا تاکید بر خرید پساب تضمینی و راه اندازی تراموا

شهردار رشت در جلسه عمومی اتاق شکوفایی رشت، ترافیک، سراوان، رودخانه ها و تالاب را به عنوان مشکلات اصلی شهر برشمرد و به ارائه راهکار پرداخت.


 

 

   

 

   

شهردار رشت در جلسه عمومی اتاق شکوفایی رشت، ترافیک، سراوان، رودخانه ها و تالاب را به عنوان مشکلات اصلی شهر برشمرد و به ارائه راهکار پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جلسه عمومی اتاق شکوفایی شهر رشت روز پنجشنبه مورخ 24 اسفند96 برگزارشد.

متین عاشوری سرپرست مدیریت نوسازی و تحول اداری شهرداری رشت در این خصوص ابراز داشت: آخرین جلسه عمومی اتاق شکوفایی شهر رشت با حضور شهردار محترم رشت، اعضای محترم شورای اسلامی شهر رشت، اعضای کارگروه های اتاق شکوفایی و اصحاب رسانه در تالار گفتمان عمارت تاریخی شهرداری رشت برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای مهندس مرتضی شگفت رئیس اتاق شکوفایی و خانم فرشته طالش انساندوست نایب رئیس اتاق، ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین و تشکر از همکاری مدیریت نوسازی و تحول اداری و اداره مطالعات پژوهش شهرداری رشت در راستای برگزاری جلسات و پیگیری امور مربوط به اتاق شکوفایی، نسبت به ارائه گزارش از فعالیت اتاق شکوفایی طی سال 1396 پرداختند.

در این جلسه آقای دکتر نصرتی شهردار شهر رشت ضمن قدردانی از زحمات کارگروه های اتاق شکوفایی رشت اظهار داشت: بهار 97 فرصت مناسبی برای هم فکری، آرامش، تراوش ذهنی و مشورت با افراد قابل است. شهردار رشت تاکید کرد: سال 97 باید دنبال راهکار اجرایی برای جذب سرمایه گذار باشیم و این موضوع کار پیچیده و سختی نیست. دکتر نصرتی با اشاره به اینکه ما می خواهیم شهر رشت مقصد گردشگری باشد بیان کرد: سالانه 36 میلیون نفر گردشگر به استان گیلان وارد می شود و بیشترین سهم گردشگر مربوط به گردشگر ساحلی است و سهم رشت ناچیز است.

وی با اشاره به اینکه در زمان ورود به شهرداری، پرسنل و کارگران دو تا هفت ماه  حقوق معوقه داشتند عنوان داشت: 11 ماه بیمه پرسنل پرداخت نشده بود و ما نیاز به آرامش اولیه داشتیم.

دکتر نصرتی از پرداخت بیش از 92 میلیارد تومان از بدهی های شهرداری در 6 ماه نخست فعالیت خود خبر داد و یادآور شد: با این مبلغ می توانستیم 30 پارک محلی و یا ده پل عابر پیاده، خرید 40 دستگاه اتوبوس و یا 4 شهربازی احداث کنیم ولی بدهی های گذشته را پرداخت کردیم.

شهردار رشت ادامه داد: امروز شهرداری این حواشی را ندارد؛ بیمه و حقوق پرسنل پرداخت شده و آسفالت نیز به روز رسانی شده است و البته من بارها گفتم این موارد وظیفه است و جزو برنامه ما نیست.

دکتر نصرتی اذعان داشت: امروز به نقطه ای رسیده ایم که بدهکار نمی شویم و کارخانه آسفالت و ماشین آلات شهرداری به روز شده اند و روزانه  هزار تن آسفالت بدون تولید بدهکاری در سطح رشت انجام می شود.

شهردار رشت اتاق شکوفایی را پلی ارتباطی میان مردم و نخبگان شهری دانست و افزود: اتاق شکوفایی برای راهبری حوزه مدیریت شهری است و جایی برای آزمون و خطا نیست و اگر همگی درست در کنار هم قرار بگیریم می توانیم شرایط را برای بهبود همه چیز مهیا کنیم.

دکتر نصرتی با اشاره به اقدامات شهری در طرح "استقبال از بهار" تشریح کرد: سعی کردیم رشت برای ورود گردشگران آماده شود و کف سازی پیاده راه ها، کاشت درختان چندین ساله در 4 محور پیاده راه، کاشت گل، جانمایی مبلمان و رفع نقص روشنایی پیاده راه اجرایی شده است.

وی حل مشکل سراوان را نیازمند اتحاد و همدلی دانست و افزود: تصفیه خانه سراوان برای راه اندازی به 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و آیا استان، دولت و شهرداری های گذشته شرایط آن را نداشته اند؟

شهردار رشت با اشاره به اینکه 5 نوع فاضلاب به رودخانه های رشت وارد می شوند تاکید کرد: اگر فاضلاب ها به رودخانه ها وارد نشوند مشکل دو رودخانه و تالاب عینک رشت حل خواهد شد.

شهردار رشت خاطرنشان کرد: پیاده راه جمع شدنی نیست و باید در کنار یکدیگر و با همدلی آن را بازنگری کنیم.دکتر نصرتی با اشاره به اینکه تراموا می تواند به حل مشکل ترافیک رشت کمک کند گفت: تراموا در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک رشت حذف شده ولی با نگاهی جدید اجرایی می شود و مذاکرات لازم با سازمان شهرداری ها و کمیسیون عمران مجلس نیز صورت گرفت.

شهردار رشت تاکید کرد: نباید توپ را در زمین یکدگیر بیاندازیم و باید با همدلی و در کنار هم بودن مشکلات موجود را حل کنیم.

دکتر نصرتی با اشاره به اهمیت نصب زباله سوز و شیرابه های ورودی زباله های سراوان به رودخانه ها اظهار کرد: در روزهای عادی 4.5 لیتر و در روزهای بارانی 18 لیتر شیرابه به رودخانه های رشت وارد می شود.

وی اتاق شکوفایی را متشکل از جامعه بزرگی از نخبگان دانست و گفت: این گروه می تواند افراد ملی و تاثیرگذار را دعوت کند و به روز شود. شهردار رشت همچنین با اشاره به خرید پساب تضمینی اظهار داشت: جلساتی را در تهران و استانداری برگزار کردیم و این ها وظایف شهرداری نیست ولی چون هدف ما مقصد گردشگری شدن است شهرداری پای کار آمده است.

دکتر نصرتی خاطرنشان کرد: نسل امروز به بهره وری خدمات نیاز دارد و راهکار آن ورود سرمایه گذار است و به صورت سنتی نمی توان درآمد تولید کرد.

 

در ادامه محمد حسن عاقل منش، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این نشست اظهار کرد: اتاق شکوفایی شهری ظرفیت بالایی دارد و می تواند تریبونی برای مطالبه گری مردم از مدیران شهری باشد.

وی با اشاره به انتقادات وارده  در روزهای اخیر مبنی بر کنده کاری های سطح رشت توضیح داد: واقعیت ها را کسی کتمان نمی کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر رشت افزود: شهردار رشت در بدو ورود با توجه به مطالبات و بدهی های شهرداری تلاش کرد حدود یک هشتم معوقات و بدهی ها را طی این مدت پرداخت کند.

عاقل منش از بازگشایی آرامگاه دکتر حشمت در ایام عیدنوروز خبر داد و خاطرنشان کرد: بازسازی آرامگاه دکتر حشمت نیز بعد از ایام نوروز انجام خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی پیاده راه فرهنگی اظهار کرد: همه معتقدیم زیرساخت لازم برای راه اندازی پیاده راه محیا نبود و امروز می توانیم با مناسب سازی و فراهم زیرساخت مشکلات و معایب آن را رفع کنیم.


در ادامه جلسه مهندس شگفت اظهار کرد: استاندار گیلان، کارگروه هایی را موظف نمود، مشکلات و نا رسایی های استان  از جمله شهر رشت بررسی شود و به اطلاع وی رسانند.

کارشناسان استانداری و سایر ادارات از بررسی های گذشته بی اطلاع نیستند. می دانند، اطلاعات مورد نیاز  بسیاری از این پروژه ها، در بایگانی ادارات دولتی و حتی استانداری در حال خاک خوردن است که می توان با بروز رسانی ازآنها استفاده نمود. بابت بررسیهای انجام گرفته ضمن سپری نمودن زمان زیاد کارشناسی، هزینه هایی برای حق جلسات کارگروه ها، مشاورین طرح ها، پرداخت شده  است . وی افزود: اگر به  گزارش و یا صورت جلسات کار گروه های اتاق شکوفایی دقت شود، با اطلاع از  مشکلات عدیده رشت، اولویت بندی به چند فعالیت شهری خلاصه گردید که عبارت است از:

زیست محیطی ، بررسی رود خانه های  زرین رود  و گوهر رود ، تالاب عینک ، قا نون گذاری شهری ، سرمایه گذاری با اولویت گرد شگری ، سیمای شهری و آشنایی بیشتر مردم با مفاخر و مشاهیرشهر .  بدلیل عدم حضور متخصصین در امر ترافیک و حمل و نقل این بخش که می تواند جزء موارد فوق باشد ، ا قدامی صورت نگرفته در حالیکه ، لزوم آن کا ملا مشهود است .  امید می رود در آتی این بخش نیز فعال شده و با کمیسیون حمل ونقل وترافیک شورای شهرو شهرداری ، ارتباط تنگاتنگ ایجاد نماید. وی افزود: همه می دانیم، با توپ  و تشر، جرایم سخت و رفتارهایی از این گونه نمی توان شهروند آگاه تربیت نمود و باید، تشویق و ترغیب و یا روشهای مناسب جایگزین آنها گردند.

در ادامه جلسه نیز روسای کارگروه های شش گانه اتاق شکوفایی گزارشی از عملکرد کارگروه خود ارائه دادند.

روسای کارگروه های شش گانه اتاق شکوفایی از زحمات شهردار رشت برای راه اندازی این اتاق قدردانی کردند و این اتاق را گامی نو برای تحول و توسعه رشت قلمداد کردند.

آقای حمید امیدی، نماینده کارگروه «انسجام اجتماعی و برابری اتاق شکوفایی»  با اشاره به اینکه جلسات کارگروه با شور و نشاط خاصی برگزار شد اظهار کرد: برای نخستین بار چنین کارگروهی در یک سازمان رسمی با شور خاصی برگزار می شود. وی پیشنهاد داد: به نمایندگی از کارگروه یک عضو در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا حضور یابد.

وی ابراز داشت اتاق شکوفایی شهری بیش از پیش شهرها را در روند بین المللی شدن شهرها قرار می دهد و "دولت شهر"ها را به عنوان بازیگران جدید در روابط بین الملل در کنار "دولت ملت " ها قرار می دهد.

وی گفت : کارگروه انسجام  اجتماعی بیشترین پیوند را با بین المللی شدن شهرها دارد، شهرها از منظر انسجام اجتماعی و برابری، شهرهای انسان مدار و حق محورند و همین جاست که نسبت شهرها با "حقوق بشر" برقرار می گردد و مفهوم "حق به شهر" شکل می گیرد.

وی تدوین آیین نامه داخلی کارگروه انسجام اجتماعی و برابری ، تدوین آیین نامه مفاخر و مشاهیر و پروژه مطالعاتی "شهر دلخواه شهروندان رشت از منظر انسجام اجتماعی و برابری " در راستای کمپین ملی شهری بر اساس برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد"هبیتات"را از مهم ترین کارکردهای این کارگروه دانست.

خانم شیرین پارسی، نماینده کارگروه بهداشت و محیط زیست نیز در این جلسه با ارائه گزارش عملکرد کارگروه بیان داشت: معضل سراوان یک مبحث ملی است و افزود: برای ساماندهی رودخانه ها و تالاب عینک نیز باید برنامه کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت داشته باشیم .وی با اشاره به اهمیت تالاب عینک اظهار کرد: تالاب عینک یک موقعیت بسیار ویژه برای رشت است و باید بر روی کارکرد اکولوژی و اقتصادی آن تمرکز کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

آقای مومن صالحی، نماینده کارگروه بهره وری اقتصادی و سرمایه گذاری در این جلسه عنوان داشت: سرمایه گذاری امروزه یک سیاست اقتصادی نیست بلکه یک ضرورت استراتژیک است. وی خاطرنشان کرد: ملاک ارزیابی و شایستگی مسئولان باید میزان جذب سرمایه گذار باشد .مومن صالحی پیشنهاد داد: شورای تخصصی سرمایه گذاری به ریاست شهردار در شهرداری رشت راه اندازی شود.

آقای مهندس الطافی، نماینده کارگروه توسعه زیرساخت، ضمن ارائه گزارش عملکرد کارگروه،کیفیت زندگی شهروندی را متاثر از زمان و مکان دانست. وی به فرهنگ سازی و نصب علائم هشدار دهنده، ممانعت از تخلیه زباله در رودخانه ها تاکید کرد.

آقای سعید برگ چین، نماینده کارگروه حکمرانی و قانون گذاری شهری نیز پیشنهاد داد: کارگروهی برای تحقیق و پژوهش برای حل مشکل زمین های نسقی راه اندازی شود.

آقای محمد تقی پوراحمد جکتاجی، نماینده کارگروه کیفیت محیط زندگی ضمن ارائه گزارش عملکرد کارگروه پیشنهاد داد: ردیف بودجه مناسبی برای بازسازی عمارت تاریخی شهرداری رشت در نظر گرفته شود .وی همچنین مطرح کرد: جهت تبدیل شهر رشت به شهر گل و گیاه، بودجه ای برای خرید بذر گل و گیاه نیز اختصاص یابد. همچنین ابراز داشت در کارگروه تمرکز بر روی مرمت وبرنامه ریزی فضاهای شهری از رودخانه زرجوب تا گوهر رود و سپس تالاب عینک است.

 

 

 

پست شده توسط: مدیرسایت
در روز 1396/12/26 ساعت 10:31:04, شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل , فید